W ostatnich latach kryptowaluty spowodowały istotne zmiany w gospodarce inwestycyjnej. Początkowo szybki i nieustający wzrost głównych kryptowalut przyciągnął dużo wolnego kapitału, ale potem niepewność co do nowego instrumentu finansowego sprowadziła ich kursy w dół. W tym artykule rozważymy najbardziej znane kryptowaluty.

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta – to cyfrowe lub wirtualne aktywa, które wykorzystują kryptografię do ochrony informacji i kontroli tworzenia nowych jednostek. Kryptowaluty są zdecentralizowane, co oznacza, że nie są regulowane przez żadne centralne organy władzy, takie jak rząd lub bank. Najpopularniejszymi miejscami do kupna i sprzedaży kryptowalut są giełdy kryptowalutowe. Więcej na temat giełd kryptowalutowych można znaleźć na strone https://tgdratings.com/pl/.

Główne rodzaje kryptowalut 

Zastanówmy się, jakie są najpopularniejsze kryptowaluty na świecie:

  • Bitcoin
  • Litecoin
  • Ripple
  • Bitcoin Cash
  • Cardano
  • Chainlink
  • Polkadot
  • Binance Coin
  • Solana

Bitcoin – pierwsza i najpopularniejsza kryptowaluta, która została stworzona w 2009 roku. Wykorzystuje technologię blockchain, aby zapewnić bezpieczeństwo i przejrzystość operacji.
Ethereum – druga co do popularności kryptowaluta, która została stworzona w 2015 roku. Wykorzystuje również technologię blockchain, ale ma szersze możliwości, takie jak tworzenie zdecentralizowanych aplikacji.

Ripple – to kryptowaluta stworzona dla systemów płatniczych i globalnych transferów pieniężnych. Wykorzystuje technologię blockchain, ale działa na specjalnym protokole, który umożliwia bankom i innym instytucjom finansowym przeprowadzanie przelewów w dowolnej walucie.

Bitcoin Cash – to odgałęzienie od Bitcoin, które powstało w 2017 roku. Zostało stworzone, aby zmniejszyć czas przetwarzania transakcji i uczynić opłaty bardziej dostępnymi dla użytkowników.

Litecoin – to kryptowaluta, która została stworzona w 2011 roku. Wykorzystuje technologię blockchain i ma szybszy czas przetwarzania transakcji.

Cardano – to kryptowaluta, która została stworzona w 2017 roku. Wykorzystuje nowy protokół Proof of Stake, który umożliwia zmniejszenie zużycia energii i zwiększenie szybkości przetwarzania transakcji.

Chainlink – to kryptowaluta, która została stworzona w 2017 roku i służy do łączenia różnych blockchainów z zewnętrznym światem, np. z rynkami finansowymi i różnymi aplikacjami.

Polkadot – to kryptowaluta, która została stworzona w 2020 roku i służy do budowania zdecentralizowanych aplikacji finansowych i innych. Wykorzystuje nową technologię, która umożliwia łączenie różnych blockchainów między sobą.

Binance Coin – to kryptowaluta, która została stworzona w 2017 roku jako token dla giełdy kryptowalut Binance. Jest również używana do płatności za różne usługi i produkty na platformie Binance.

Solana – to kryptowaluta, która oferuje wysoką skalowalność i szybkość transakcji, co sprawia, że jest konkurencyjna na rynku kryptowalut. Za pomocą Solana można tworzyć zdecentralizowane aplikacje (DApps), emitować tokeny i dokonywać natychmiastowych płatności.

Jednak inwestowanie w każdą kryptowalutę, tak jak w każdą inną inwestycję, wiąże się z wysokim ryzykiem, dlatego przed inwestycją warto dokładnie poznać projekt i ocenić swoje możliwości inwestycyjne.