Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcji niesie ze sobą szereg korzyści. Najczęściej z nowoczesnych rozwiązań korzystają duże przedsiębiorstwa, ale także coraz częściej małe i średnie firmy decydują się na wdrożenie chociaż częściowej automatyzacji.

Sprawdź, kiedy inwestycja będzie opłacalna i jak może usprawnić pracę całej firmie, a także przyspieszyć rozwój.

Korzyści wynikające z wdrożenia automatyzacji i robotyzacji

Jednym z najczęściej wymienianych plusów inwestycji jest zwiększenie szybkości pracy. Im szybciej firma wykonuje dane zlecenie, tym więcej nowych klientów może przyjąć. Oznacza to również większe zapotrzebowanie na miejsca pracy, a finalnie rozwój marki i jej rentowności. Automatyzacja umożliwia precyzyjne wykonywanie powtarzalnych zadań, co ogranicza ilość błędów, strat w materiałach, a także powoduje większą dokładność. Maszyna się nie męczy – może pracować przez całą zmianę z taką samą prędkością i wydajnością. Nie musisz od razu inwestować w kompletne rozwiązania – można zautomatyzować tylko najbardziej czasochłonne lub niebezpieczne procesy. Pozwala to nieco ograniczyć wydatki, a jednocześnie przyniesie długofalowe korzyści. Niezależnie od tego, czy chcesz zainwestować w stanowisko zrobotyzowane, czy linię produkcyjną, pamiętaj, że każda inwestycja jest skrojona na miarę potrzeb klienta. Specjaliści z https://taskoprojekt.com.pl/ analizują, projektują, prototypują, a następnie wykonują zaawansowane rozwiązania, które są odpowiedzią na potrzeby klienta, a nie gotowym, uniwersalnym produktem. Dzięki temu masz pewność, że inwestycja przyniesie założone wcześniej korzyści. Sprawdź, czym różnią się między sobą automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych na stronie https://taskoprojekt.com.pl/czym-jest-automatyzacja-i-robotyzacja-procesow-produkcyjnych/ i określ, którego rozwiązania bardziej potrzebuje Twoja firma.

Czy to się opłaca?

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych to długofalowa inwestycja, która jest opłacalna i poniesione koszty zwracają się stosunkowo szybko. Warto skorzystać z dedykowanych programów, które pozwalają pozyskać dofinansowanie na zwiększenie innowacyjności procesów, usług i produktywności małej i średniej firmy. Środki można przeznaczyć między innymi na:

  • pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem audytów czy diagnozy dojrzałości cyfrowej,
  • stworzenie mapy drogi przedsiębiorstwa w kierunku transformacji zgodnej z Przemysłem 4.0,
  • nabycie środków trwałych innych niż nieruchomości zabudowane i niezabudowane,
  • kupno oprogramowania lub nabycie wartości prawnych (na przykład patentów, licencji, know-how, praw własności intelektualnej),
  • pokrycie wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych i realizacji inwestycji budowlanej.

Automatyzacja procesów produkcji jest kosztowną inwestycją, ale umożliwia firmie rozwój i poprawę jakości. Coraz więcej zarówno małych, jak i średnich przedsiębiorstw dąży do tego, by przyspieszyć pracę, ograniczyć zadania czasochłonne do minimum lub zlecić je do zrealizowania na zewnątrz. Dzięki temu oszczędza czas, poprawia efektywność i ogranicza koszty.