Szpital jest podmiotem odpowiedzialnym za świadczenie usług medycznych. Może występować jako strona pozwana w postępowaniu sądowym. Najczęściej dzieje się tak w przypadku zaistnienia błędu medycznego, zaniedbania lub nieprawidłowego leczenia pacjenta.
Pozew może wnieść zarówno sam poszkodowany, jak i jego rodzina, jeżeli uważa, że doszło do naruszenia prawa, którego skutkiem było pogorszenie się stanu zdrowia, trwały uszczerbek na zdrowiu czy w skrajnych przypadkach śmierć. Co warto wiedzieć, chcąc wnieść pozew przeciwko szpitalowi?
Podstawy do wniesienia pozwu
Podstawą do wniesienia pozwu jest kompletna dokumentacja medyczna i jej solidna analiza. W toku ustaleń trzeba określić czy doszło do powstania szkody, a jeżeli tak, to jakiego rodzaju. Ważne są również dowody poniesionych na leczenie kosztów. Warunkiem stwierdzenia zaistnienia błędu medycznego jest wykazanie winy, ujemnego skutku oraz związku przyczynowego. W zależności do konkretnego przypadku lekarz może ponieść odpowiedzialność zawodową, cywilną lub karną. Pozwać można placówkę lub samego specjalistę – zależy to głównie od formy zatrudnienia, miejsca i rodzaju popełnionego błędu. Pozew o odszkodowanie kieruje się do właściwego dla adresu pozwanego sądu rejonowego lub okręgowego. Decyduje o tym wysokość roszczenia.
Zanim złożysz pozew, udaj się na konsultację do doświadczonego adwokata. Pomoc w zakresie błędów medycznych uzyskasz w kancelarii https://www.haczykowska.legal/. Prawnik pomoże sporządzić pozew, zgromadzić dowody i przygotować wszystkie ważne dokumenty. Procesy o błędy medyczne potrafią ciągnąć się latami. Warto więc ustalić wartość roszczenia oraz czy chcesz dochodzić odszkodowania, zadośćuczynienia za krzywdę, czy renty. Konieczna będzie również opinia biegłego lekarza, a także zeznania świadków.
Zgłoś się po pomoc!
Szpital będzie próbować wykazać, że wszystkie procedury były przeprowadzone zgodnie ze standardami i nie doszło do zaniedbania. Często pozasądowe rozwiązanie sporu nie jest satysfakcjonujące, dlatego konieczne jest wstąpienie na drogę sądową. Cała sprawa jest dla wielu osób emocjonalna, szczególnie jeśli konsekwencją jest zgon bliskiej osoby. Odpowiednie wsparcie adwokata pozwala na rzetelne sporządzenie dokumentacji i przygotowanie się do procesu. Skorzystaj z pomocy Weroniki Haczykowskiej (https://www.haczykowska.legal/kancelaria-adwokacka-lodz). Doświadczony adwokat będzie Cię reprezentować przed sądem na każdym etapie postępowania. W przypadku niekorzystnego dla klienta wyroku, możliwe jest wniesienie apelacji.
Błąd medyczny a błąd w sztuce lekarskiej
Błąd medyczny może powstać również ze strony placówki, na przykład szpitala. By sytuacja mogła być uznana za tego typu zaniedbanie, specjalista musi postąpić niezgodnie z uznanym stanem wiedzy medycznej. Może to wynikać z lekkomyślności lub niedbalstwa. W rezultacie pojawia się szkoda (pogorszenie stanu zdrowia czy śmierć). Jeżeli wystąpi ciąg przyczynowo-skutkowy, można mówić o błędzie medycznym. Błąd w sztuce lekarskiej dotyczy pracownika służby zdrowia, nie tylko lekarza, ale także pielęgniarki, farmaceuty czy ratownika medycznego. Obejmuje działanie lub jego brak, niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, popełnione nieumyślnie.