Klamka drzwiowa to jedno z głównych elementów każdych drzwi, zarówno wejściowych, jak i wewnętrznych. Współcześni producenci oferują ogromny asortyment do wyboru, a samo wybieranie i zakup mają wiele cech do uwzględnienia.

Klamka jest niezbędnym akcesorium, które umożliwia zamykanie lub otwieranie skrzydła drzwiowego. Współczesne produkty w dziedzinie okuć drzwiowych mogą mieć różne formy i wygląd zewnętrzny. Mogą się również różnić materiałem wykonania, rozmiarami i elementami konstrukcyjnymi.

Rodzaje klamek drzwiowych

Klamki drzwiowe mają nieograniczoną różnorodność, ale bez względu na to, podczas wyboru trzeba zawsze zwracać uwagę na funkcję samych drzwi, do których klamka jest dobierana. Ze względu na przeznaczenie lub miejsce instalacji wyróżnia się:

  • klamki do drzwi wewnętrznych;
  • klamki do drzwi wejściowych.

Pierwszy rodzaj charakteryzuje się niewielką wagą i atrakcyjnym wyglądem. Drugi – cechuje się większą wytrzymałością, ponieważ musi utrzymać znacznie większą wagę, a także każdy element konstrukcyjny wewnętrzny musi być chroniony przed włamaniem. Oba warianty muszą być solidne i niezawodne, ponieważ ich użytkowanie jest przewidziane na wiele lat. Zapraszamy do zapoznania się z wysokiej jakości i stylowymi klamkami drzwiowymi pod linkiem: https://e-handles.com/galki-do-drzwi 

Zasada działania i cechy klamek drzwiowych

Pod względem zasady działania wszystkie klamki można podzielić na:

  • naciskowe;
  • obrotowe lub kulkowe (knobs);
  • dźwigniowe.

Wariant naciskowy to tradycyjny element w kształcie litery G, a otwieranie skrzydła drzwiowego odbywa się poprzez naciśnięcie klamki drzwiowej. Ten rodzaj klamek drzwiowych jest używany w zestawie z zamkiem wpuszczanym.

Wariant dźwigniowy ma kulisty kształt. Aby otworzyć skrzydło drzwiowe, trzeba obrócić klamkę. Klamki dźwigniowe są również używane w zestawie z wpuszczanymi zamkami.

Klamki dźwigniowe są używane wyłącznie do otwierania drzwi i nie wymagają obecności zamka.

Oprócz zasady działania równie ważne są cechy wykonania klamek drzwiowych, a można je podzielić na następujące rodzaje:

  • klamra. Klamra to najprostszy rodzaj klamek drzwiowych. Mogą mieć różne kształty i są wykonane z różnych materiałów.
  • zatrzask. Klamka z zatrzaskiem ściśle utrzymuje skrzydło drzwiowe w zamkniętej pozycji.
  • okrągłe. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej stosuje się okrągłe klamki, które są znacznie wygodniejsze w użyciu. Zewnętrzny wygląd takich klamek jest bardzo atrakcyjny i może mieć różne elementy dekoracyjne i wkłady.
  • zatrzask. Klamki drzwiowe z zatrzaskiem są zwykle stosowane w pomieszczeniach, takich jak sypialnia, łazienka i toaleta.
  • rozsuwane. Klamki do przesuwnych skrzydeł są wpuszczane, ponieważ nie powinny wystawać poza zewnętrzną powierzchnię skrzydła drzwiowego. Mogą być wyposażone w zatrzask i zatrzask.

Klamki drzwiowe są funkcjonalnym i wykończonym elementem wystroju wnętrza. Jeśli klamka jest niesprawna i nie nadaje się do naprawy, otwarcie skrzydła drzwiowego staje się dość problematyczne. Dlatego podejście do wyboru tego elementu musi być rozważne i odpowiedzialne.

Materiał klamki drzwiowej

Pod względem materiału wykonania można wyróżnić kilka rodzajów klamek, w tym z:

  1. drewna (wykonane z litego drewna twardych gatunków drewna lub z zabezpieczeniem fornirem. Nie zaleca się instalowania ich w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności);
  2. metalu (wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte specjalnymi materiałami, które chronią metal przed korozją);
  3. mosiądzu (uniwersalny wariant, ponieważ można je instalować we wszystkich typach pomieszczeń, są lekkie i odporne na czynniki zewnętrzne);
  4. aluminium;
  5. szkła;
  6. porcelany.

Materiały takie jak szkło i porcelana stosuje się tylko do produkcji dekoracyjnej części klamki. Pozwalają one tworzyć ekskluzywne modele, które dodają pewną delikatność do wystroju wnętrza. Jednak podstawowa część klamki drzwiowej jest wykonana z bardziej solidnych i bezpiecznych materiałów.