Powerbank – możliwość ładowania telefonów komórkowych.

Warto zaopatrzyć się w powerbank, gdyż podczas podróży może zaistnieć potrzeba zasilania urządzeń elektrycznych. Takie przenośne ładowarki mogą zasilać telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, a nawet konsole do gier. 

Ważne punkty do rozważenia przy wyborze powerbanku. Pojemność baterii to tylko jeden z istotnych czynników. Ważne są również dodatkowe funkcje i moc ładowania. Jest to szczególnie ważne, gdy urządzenie wykorzystywane jest jako źródło zasilania dla laptopów.

Powerbanki – pojemność ogniw, co to oznacza?

Ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe są budulcem wszystkich powerbanków. Pojemność oznacza po prostu ilość przechowywanej energii. Im większa pojemność, tym dłużej może zasilać np. telefon komórkowy lub tablet. Miarą pojemności ogniwa akumulatora jest amperogodzina (Ah). Banki energii są zwykle wyrażane w miliamperogodzinach (mAh), gdzie 1 Ah to 1000 mAh.

Moc baterii wyrażana jest w watogodzinach (Wh). Jest to iloczyn pojemności wyrażonej w Ah i napięcia zasilania akumulatora. Na przykład powerbank 10 000 mah (10 Ah) wykorzystuje ogniwa o napięciu 3,7 V. Proste obliczenie daje zatem wartość energetyczną 37 Wh. Power banki o wartości energetycznej poniżej 100 Wh mogą być przewożone jako bagaż podręczny w samolocie. To, czy power banki o wartości energetycznej od 100 do 160 Wh mogą być wnoszone na pokład, zależy od zgody linii lotniczej. Jeśli wartość energii przekracza 160 Wh, zasadniczo zabrania się ich wnoszenia na pokład. Powerbanki można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym.

Niezależnie od pojemności, power banki mają jeszcze dwa parametry: gęstość prądu i napięcie wyjściowe. Gęstość prądu i napięcie wyjściowe wskazują, z jaką mocą powerbank może naładować urządzenie. Im są one wyższe, tym krótszy jest czas ładowania. Należy jednak zauważyć, że ładowane urządzenie musi być kompatybilne z ładowaniem o dużej mocy.

Powerbanki – jaka pojemność jest odpowiednia?

Wiesz już, jakie podstawowe parametry musi oferować power bank. Ale jaka pojemność jest odpowiednia? To zależy od twoich wymagań i posiadanego sprzętu. Powerbank o pojemności 5000 mAh może naładować smartfon maksymalnie jeden raz. Jednak jego niewielkie rozmiary oznaczają, że z łatwością zmieści się w torebce lub kieszeni spodni. Jeśli powerbank będzie używany sporadycznie, może to być dobry wybór.

Większą funkcjonalność zapewni jednak powerbank 10 000 mah. Modele te nadają się również do aparatów fotograficznych, tabletów i kamer. 

Ile razy można naładować powerbank 10 000 mah? Można oczekiwać, że bateria telefonu komórkowego zostanie naładowana nawet dwa razy. Ponadto takie urządzenia i tak nie zajmują dużo miejsca. Ponadto niektóre modele mają dwa wyjścia USB do jednoczesnego zasilania urządzenia.

Obecnie za bardzo dobry wybór uważa się powerbank o pojemności 20000 mAh. Jest to urządzenie, które łączy w sobie dużą pojemność ze stosunkowo niewielkimi rozmiarami. Nie waży dużo w plecaku czy torebce i z łatwością naładuje wiele urządzeń, w tym konsole do gier. Dodatkowo, urządzenia z tego segmentu często wyposażone są w funkcję szybkiego ładowania. Oznacza to, że prędkość regeneracji energii jest co najmniej trzy razy szybsza niż w przypadku konwencjonalnych ładowarek. Powerbanki o pojemności 20000 mAh zaspokajają potrzeby większości użytkowników i są oferowane w przystępnej cenie.

Jeśli mamy naprawdę wysokie wymagania, warto zdecydować się na bardzo mocny powerbank. Do tego potrzebna jest jednak spora moc – aż 65 W. Zapewnia to standard zasilania USB-C. Jest to doskonała opcja, jeśli chcesz ładować wiele urządzeń jednocześnie, a ładowanie zajmuje mniej czasu. 

Jaki jest największy powerbank? Dla większości modeli konsumenckich pojemność 30000 mAh wydaje się być limitem. Przewożenie urządzenia takiego jak powerbank o pojemności 30000 mAh, zwłaszcza podczas podróży samolotem, będzie wymagało zgody linii lotniczych. Podobnie jak w przypadku nieco mniejszych modeli, takie power banki będą idealne do ładowania smartfonów, tabletów, a nawet laptopów.

Szybkość ładowania power banków

Wymienione powyżej parametry to nie jedyne cechy, które należy brać pod uwagę przy wyborze power banku. Ważna jest oczywiście pojemność, ale należy też zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzenia. Obecność szybkiego ładowania jest szczególnie istotna w przypadku modeli o dużej pojemności. Funkcja ta jest zwykle spotykana w powerbankach z portami USB-C. Podstawowe szybkie ładowanie Quick Charge zapewnia 18 watów mocy. Jest to do 2,5 razy szybciej niż w przypadku konwencjonalnych ładowarek. Funkcja ta jest dostępna na portach USB-A. Ten rodzaj mocy jest idealny do szybkiego ładowania nowoczesnych smartfonów. Jeśli planujesz ładować małe urządzenia, wystarczy mięć przy sobie powerbank 10 000 mah, 18W.

Jeśli wymagana jest większa moc, warto wybrać power bank z 27-watowym portem USB-C Power Delivery. Jest to idealne rozwiązanie do szybkiego ładowania przenośnych konsol do gier, takich jak Nintendo DS i tabletów o dużym obciążeniu, takich jak iPad Pro. Moc 30 W jest również wystarczająca dla mniej wymagających laptopów, takich jak MacBook Air.

Być może nie chcesz iść na kompromis, jeśli chodzi o ładowanie. W takich przypadkach idealnie sprawdzi się power bank z 65 W USB-C Power Delivery. Jest on również dostępny w najpotężniejszych przenośnych ładowarkach. Można go również znaleźć w najbardziej wydajnych ładowarkach przenośnych. Ponadto bez problemu można ładować wydajne ultrabooki i laptopy, takie jak 13-calowy MacBook Pro.

Obecność szybkiego ładowania jest ważna z jeszcze jednego powodu. Skraca również czas potrzebny na naładowanie power banku. Pojemności baterii są duże: Na przykładzie modelu powerbank 10 000 mah, całkowite uzupełnienie energii zajmuje do 6 godzin na zwykłej ładowarce; nawet przy ładowaniu 18 W czas ten skraca się do 2,5 godziny.

Dzięki funkcji pass-through, powerbank może być również używany jako ładowarka wieloportowa. Pozwala to na jednoczesne ładowanie zarówno ogniw power banku, jak i ogniw podłączonego urządzenia. Znacznie przyspiesza to ładowanie urządzeń. Ponadto, powerbank zawsze pozostaje gotowy do użycia.

Inne funkcje powerbanku

Powerbank 10 000 mah posiada również inne przydatne funkcje. Jedną z nich jest ładowanie bezprzewodowe. Jest ono bardzo proste w użyciu. Wystarczy umieścić smartfon obsługujący ładowanie indukcyjne na powerbanku. Podobnie jak w przypadku powerbanków przewodowych, moc jest różna i zależy od tego, jaki standard obsługują oba urządzenia.

Dobrym pomysłem jest śledzenie stanu baterii. Łatwo jest sprawdzić, czy powerbank wymaga naładowania. Większość modeli posiada wskaźniki LED, takie jak wskaźnik czteropunktowy. W miarę rozładowywania się baterii, więcej diod LED będzie gasnąć. Modele z wyświetlaczem często mają wskaźnik procentowy, dzięki czemu dokładnie wiadomo, w jakim stanie jest bateria.